"O mai buna calitate a vietii pentru parintii copiilor cu dizabilitati (handicap)"

Linia de finantare: Comisia Europeana, Grundtvig 1

Cod: 225882-CP-1-2005-1-RO-GRUNDTVIG-G1

Durata: 01.10.2005 - 30.09.2008

Rezumat

Proiectul Socrates Grundtvig 1 „O viaţă mai bună pentru părinţii copiilor cu dizabilităţi” se bazează pe conceptul unei educaţii permanente a părinţilor cu copii cu deficienţe fizice şi / sau asociate cu deficienţe mentale uşoare prin consiliere, informaţii şi cursuri specifice având drept scop îmbogăţirea cunoştinţelor şi a abilităţilor împreună cu persoane calificate şi o mai bună cooperare între organizaţii şi personalul calificat din întreaga Europă.

Trebuie realizate două obiective majore:

• Dezvoltarea şi diseminarea unui pachet de informaţii cuprinzător şi disponibil, într-un  limbaj simplu, condiţii de eligibilitate şi surse relevante pentru ajutor şi detalii privind contactele, atât la nivel naţional cât şi European şi
    • O participare activă mai intensă a părinţilor la programele educaţionale şi selectarea acţiunilor ce vor fi implementate  în sprijinul persoanelor cu dizabilităţi.

Principalele produse ce vor fi realizate în cadrul proiectului sunt:

- 6 broşuri (câte una pentru fiecare ţară implicată) privind instruirea adecvată şi informaţii pentru părinţii şi specialiştii care lucrează cu copii cu dizabilităţi;
- Un pachet de instruiri pentru operatorii de la birourile de informaţii având ca temă furnizarea informaţiilor în mod eficient pentru părinţi şi însoţitorii copiilor cu dizabilităţi;
- Organizarea unei conferinţe finale având ca temă cum pot fi influenţate politicile publice referitoare la îmbunătăţirea schemelor de instruire pentru părinţi şi însoţitori.

Principalele activităţi ale proiectului vor fi:

- pregătirea şi diseminarea unui pachet de informaţii disponibile, condiţiile de eligibilitate şi sursele relevante de sprijinire cât şi detalii privind contactele; pachetul pentru operatorii de la birourile de informaţii privind eficienţa furnizării informaţiilor pentru părinţi;
- dezvoltarea unui pachet de instruire a  părinţilor şi promovarea creării grupurilor de sprijin în cadrul comunităţii;
- stabilirea unui sistem de comunicare, pagină web şi alte facilităţi pe internet.

Grupurile ţintă:

- părinţi şi  însoţitori ai copiilor cu disabilităţi;
- specialişti ce lucrează cu copiii şi familiile acestora
- personalul care furnizează informaţii din diferite instituţii locale şi care se ocupă de persoane cu disabilităţi şi familiile acestora.

Parteneri:

Association "H Foundation" for Distance Learning of Disabled People (contractor)

Rom Euro Consult SRL

Training 2000

Entente UK

UTRILLO Association

Ljudska Univerza Jesenice

Lebenshilfe Graz und Umgebung - Voitsberg

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepelnosprawnym SPON

External Evaluator
SINN Dr. Manfred Pretis

Pentru mai multe informatii vizitati site-ul oficial al proiectului: www.parents.ro

"Acest proiect este finantat de catre Comisia Europeana in cadrul programului Grundtvig 1. Continutul acestui website reprezinta numai opinia autorilor, Comisia neputand fi considerata responsabila pentru nici o informatie care este inclusa aici."