"Un model romanesc al scolii inclusive - primul an de scoala"

Linia de finantare: Programul PHARE

Durata: 1997-1998

Rezumat

Integrarea copiilor cu dizabilitati in scoala normala folosind un sistem alternativ de invatare. Proiectul se va desfasura la Scoala nr.115 din Bucuresti si la scolile nr.15, 35 si 37 din Constanta.

Scop

Includerea copiilor cu handicap locomotor, eventual asociat cu un usor handicap mental, in scoala normala

Ce inseamna scoala incluziva?

- mai mult decat aducerea copiilor cu handicap intr-o clasa normala
- o perioada de pregatire inainte de integrare
- sprijin continuu dupa integrare

Beneficiari

- 35 de copii cu varste cuprinse intre 7 si 12 ani, cu handicap locomotor asociat eventual cu un usor handicap mental, provenind din familii dezavantajate social si financiar care:

- nu au frecventat nici un fel de program educational
- provin de la scoli speciale
- frecventeaza scoala normala dar intampina mari dificultati de a se integra (din motive fizice, psihice, sociale etc.)

Ce putem face pentru ei?

- evaluarea nevoilor
- sesiuni de pregatire la domiciliul lor, tinandu-se seama de nevoile lor individuale
- frecventarea scolii normale (daca nu o frecventeaza)